Haos u evropskom fudbalu, nastao saopštenjem 12 moćnih klubova da su zainteresovani da formiraju posebno takmičenje, Evropsku Superligu (ESL), izazvao je snažne reakcije engleskih navijača čiji su timovi riješili da napuste nadmetanja pod okriljem UEFA, a najkonkretniji protesti se za sada dešavaju u Liverpulu.
Najprije je Liverpulova navijačka grupa "Duh Šenklija" istakla da da je "ogročena" odlukom Fenvej sports grupe, američke kompanije koja je većinski vlasnik Crvenih, dodajući i sljedeće: "FSG je ignorisala navijače jer besprizorno i gramzivo grabi ka novcu. Fudbal je naš, a ne njihov. Naš fudbalski klub je naš, a ne njihov".
A onda su počele da se dešavaju i dosad nezabilježene stvari na Enfildu...
Navijači Crvenih su počeli da kače crne zastave na ogradu slavnog stadiona, uz poruke poput "Sram da vas bude", i "Počivaj u miru, FK Liverpul, 1892 - 2021".
To "sahranjivanje" voljenog kluba dosad se nije dešavalo na Enfildu, baš kao što ni čuvena tribina, "Kop" nije nikada bila bez Liverpulovih zastava. A ubuduće će biti.
"Mi iz SPION-a, zajedno sa drugim navijačima grupama koje takođe organizovano stavljaju zastave (na Enfildu), sklonićemo ih iz Kopa. Osjećamo da ne možemo više da dajemo podršku klubu koji finansijsku pohlepu stavlja iznad integriteta ovog sporta", poručili su iz jedne od glavnih navijačkih grupa Crvenih.
Ali, nisu se samo oni pobunili, već i navijači ostalih pet engleskih klubova čije su gazde, uz kolege iz po tri španska i italijanska giganta, riješili da ne pristanu na ponuđenu veliku reformu Lige šampiona o kojoj bi danas trebalo da izjasne čelnici UEFA na sastanku Izvršnog komiteta. Zato je pomenuta dvanaestorka najavila novo takmičenje, polu-zatvorenog tipa, sa 15 stalnih učesnika i pet koji bi "ulazili" u Superligu kroz kvalifikacije (mada nije rečeno koliko klubova bi učestvovalo u kvalfikacijama). Međutim, ne samo navijači, već i brojni engleski mediji polako ali sigurno staju na stranu onih koji se protive novom nadmetanju.
Svi vodeći britanski portali "uživo" prate zbivanja na relaciji ESL - "ostatak svijeta", a vrlo često u svoje izvještavanje uvršćuju i poruke koje im šalju nezadovoljni ljubitelji fudbala.
Gardijan je posebno istakao jednu koja se tiče - promjene naziva klubova.
Tako je izvjesni Džord Dejvidson poslao mejl uredništvu pomenutog uglednog britanskog lista, a ono je riješilo da ga objavi u cjelosti, što baš i nije čest slučaj kada nezadovoljni čitaoci "imaju nešto da kažu za Dnevnik".
Evo kako je Gardijan, uz komentar "interesantan predlog", o tome izvjestio:
"Vlada možda ima malu formalnu moć da zaustavi bilo kakvu Superligu. Ali, lokalne vlasti imaju više, jače i davno zaboravljene moći. Naši (engleski) fudbalski klubovi koriste imena mjesta i gradova isključivo uz dozvolu lokalnih skupština. Ako bi skupština grada Liverpula odlučila da više ne želi da "Liverpul F.K." nosi ime grada, onda bi ona mogla da povuče saglasnost. Klub bi, naravno, nastavio da postoji, ali bi igrao u novoosnovanoj ESL pod nekim drugim imenom, recimo... Crveni Mersi, ali ne bi više smio sebe da naziva Liverpul. Ta mjera bi bila jedan potpuno nevjerovatan potez, ali bi možda i sama prijetnja nešto učinila", prenio je Gardijan stav pomenutog čitaoca.
Mediji u Britaniji, dakle, polako staju na stranu onih koji su protiv ideje o novom takmičenju, protiv su i vodeći evropski političari, pa je na osnivačima Evropske Superlige (zasad nisu potpisani ugovori o njenom početku, samo "pisma o dobrim namjerama") da vide kako će svoje namjere da sprovedu u djelo,prenosi Blic.
Uzdaju se u finansijsku moć (američka banka J.P. Morgan navodno daje šest milijardi evra za novi početak, pa bi svaki tim dobio oko 400 miliona eura za učešće, što je četiri puta više nego što slijedi pobjedniku Lige šampiona), ali je pitanje - ko će za te klubove da navija. Pa opet, što reče predsednik Evropske Superlige i, od prošle sedmice opet prvi čovek Real Madrida, Florentino Perez, "igraćemo mi na drugim kontinentima, imamo i tamo navijače". Možda onda ono "Evropska" bude višak u nazivu imena takmičenja...