16. 04. 2021 - 11:48
NEVJEROVATNE SCENE: Zbog nje je meč Tottenham - Manchester...
907
Shares
NEVJEROVATNE SCENE: Zbog nje je meč Tottenham - Manchester United prekinut više od 100 puta

ZBOG ŽENSKOG SUDIJE

NEVJEROVATNE SCENE: Zbog nje je meč Tottenham - Manchester United prekinut više od 100 puta

16. 04. 2021 - 11:48
0
Shares

U najzanimljivijoj utakmici proteklog kola Premier lige, Tottenham je kod kuće u nedjelju izgubio od Manchester Uniteda s 3:1.

Domaćini su poveli u 40. minuti nakon pogotka Heung-Min Son-a. Međutim, u drugom dijelu igrači Ole Gunnara Solskjaera nadoknadili su zaostatak, pa preokretom došli do pobjede. Prvo Fred, pa Cavani, zatim i Greenwood za velika tri boda Crvenih vragova.

Ova utakmica emitovala se širom svijeta na raznim TV stanicama, pa tako i u Iranu, no bila je cenzurisana zbog linijske sutkinje Sian Massey-Ellis. Tridesetpetogodišnjakinja bila je u standardnoj sudačkoj uniformi, naravno, noseći na sebi crni dres i kratki šorc, ali Iranci su smatrali da je neprikladno za TV stanice, pa je svaki put cenzurisano kada bi kamera bila usmjerena ka dotičnoj sutkinji.

Jasno, razlog tome je kodeks odijevanja u Iranu - noge moraju biti cijele prekrivene do gležnjeva. U trenuciam kada bi Massey-Ellis bla u kadru, iranska televizija svojim bi gledateljima prezentirala kadrove Londona izvan samog stadiona. Na taj način je derbi Premier lige "isjeckan" preko 100 puta.

Na kraju utakmice, komentator je navodno rekao kako se "nadao da će gledatelji uživati u zemljopisnoj emisiji", objavio je My Stealthy Freedom, iranska grupa za prava koja se protivi iranskom obaveznom zakonu o hidžabu.

U prošlosti je na iranskoj televiziji bilo nekoliko sličnih slučajeva. Godine 2019. otkazan je prijenos s utakmice između Bayern Minhena i Augsburga, čiji je sudac bila Bibiana Steinhaus. U cenzurisanoj verziji na TV-u su bili emitovani i žrijeb grupa za Svjetska prvenstva 2014. i 2018. godine.

Zbog strogih Teheranovih zakona o cenzuri, TV scene koje se smatraju nemoralnima ili uvredljivima često se cenzurišu, dok su filmovi koji se smatraju neprijateljskim prema islamskim vrijednostima zabranjeni. "Cenzura je u DNK Islamske Republike Iran. Ne bismo trebali normalizirati ovu praksu. To nije naša kultura. Ovo je ideologija represivnog režima", poručila je organizacija za zaštitu prava na svom Facebook profilu.

Od Islamske revolucije 1979. godine postalo je obavezno da žene javno nose hidžab i skromnu odjeću, što je potezala islamska vjerska policija Irana, poznata kao Guidance Patrol. Iran također ima spornu povijest sa svojim ljubiteljima nogometa.

Tako su Iranke 2009. godine prvi put nakon decenije puštene na u Teheranu da gledaju kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2022. godine između iranske reprezentacije i Kambodže na stadionu Azadi. Ovaj je događaj obilježio decenijama duge napore iranskih žena da mogu gledati utakmice, čemu se još uvijek protive iranske šijitske teokracije. Iran je na stadionu koji prima oko 80.000 ljudi dodijelio 4.000 ulaznica za žene, držeći ih odvojene od muškaraca i pod zaštitom ženskih policajaca, što je kasnije naravno izazvalo mnoga negodovanja i brojne osude.

SportSport.ba/Sport.ba.

Učitaj još novosti