907
DONČIĆ SRUŠIO JORDANA Pogledajte šta je nevjerovatni Slovenac uradio sinoć

NBA

0

Srpski dvojac Kingsa, Bjelica i Bogdanović, uzeli su mu pobjedu u drami Sacramenta i Dallasa 110:106, ali Luka Dončić je uprkos porazu i promašenom šutu za produžetak, na ovoj utakmici ostvario podvig za sva vremena NBA-a.

Dončić je za 35 minuta postigao 27 koševa (šut iz igre 10/24, trice 4/12), imao sedam skokova i osam asistencija, čime je postao prvi igrač u historiji NBA-a koji je odigrao 19 uzastopnih utakmica s 20 koševa te po pet skokova i asistencija.

U prethodnoj utakmici, pobjedi Dallasa nad New Orleansom 130:84, Dončić je za samo 26 minuta zabio 26 poena, uz šest skokova i devet asistencija, te se tako izjednačio s Michaelom Jordanom i Oscarom Robertsonom kao jedinim igračima u historiji s 18 utakmica zaredom s navedenim učinkom.

Na idućem meču protiv Sacramenta postao je prvi igrač od 1976. otkako je NBA lige, odnosno otkako su se ABA i NBA spojile u jedno, koji je to uspio u 19 utakmica zaredom. Do sada je Jordan držao rekord nove NBA ere učinkom iz sezone 1988./89., kada je kao 18-godišnjak nanizao 18 utakmica za Bullse s učinkom 20/5/5.

Međutim, 30 godina kasnije pojavio se slovenski fenomen i srušio Jordanov rekord.