
Večeras s početkom od 20:45 sati, u Oslu će reprezentacije Španije i Norveške odigrati kvalifikacijsku utakmicu za plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine. Iako je Furija uvjerljivo prvoplasirana sa maksimalnih 18 bodova, Norvežani se nadaju da bi mogli otrgnuti bod i približiti se Švedskoj koja se nalazi na drugom mjestu s dva boda viška. Međutim, ovaj ciklus nije glavni prioritet momčadi Larsa Lagerbacka, nego tek oni koji slijede. Zašto?
Zato što ova država sa sjevera Europe stvara velike talente u posljednje vrijeme, koji će uskoro postati nositelji igre. Počnimo s Martinom Odegaardom.
Nakon što je s 15 godina proglašen neviđenim wunderkindom, Martin je potpuno 'zapeo' u razvoju. Real Madrid ga je doveo sa 16 godina s očekivanjima većim od njegovih krhkih godina pa je nakon kratke avanture u seniorskoj momčadi, priključen Castilli.
Tamo se mladi Norvežanin nije potpuno nametnuo, pa je posuđen Heerenveenu 2016. godine, a to je bio potpuni pogodak, pa je i naredne sezone ostao u Nizozemskoj da bi potom bio proslijeđen prošle sezone Vitesseu gdje je eksplodirao s devet zabijenih golova i mnoštvom driblinga i ključnih dodavanja.
Ove godine je vraćen u Španiju, ali s obzirom da će tek u prosincu napuniti 21 godinu, procijenjeno je da je bolje priviknuti ga na La Ligu i poslati ga tamo gdje će konstantno igrati, piše Germanijak. Posuđen je Real Sociedadu, koji je s mladom jezgrom počeo oduševljavati sve nogometne zaljubljenike. Martin je u osam nastupa upisao po dva gola i dvije asistencije, driblinzi i iznuđeni prekršaju postali su glavno oružje u njegovom arsenalu, a proglašen je najboljim igračem Primere u septembru.
Uskoro bi mogao natrag u Kraljevski klub (dvogodišnja posudba je u pitanju), a postat će i nositelj norveške reprezentacije uz jednog vrlo opasnog napadača. Riječ je o Erling Braut Haalandu.
Momak koji je nedavno napunio 19 godina, naprosto je oduševio nogometni svijet. Došavši na zimu iz Moldea, gdje ga je trenirao Ole Gunnar Solskjaer, u RB Salzburg, eksplodirao je u Ligi prvaka. U dvije utakmice postigao je četiri gola, a postao je jedan od rijetkih nogometaša koji je u svom debiju upisao hat-trick – kao i Mislav Oršić.
Međutim, nije to sve. U 'ultra-efikasnoj' momčadi Salzburga koja postiže po pet golova prosječno u austrijskoj Bundesligi, on se čak 11 puta upisao u listu strijelaca, čemu je pridodao i pet asistencija – odigrao je tek osam prvenstvenih utakmica. S obzirom na efikasnost, nogometne vještine i visinu od 194 centimetra, opravdano je prozvan novim Zlatanom Ibrahimovićem.
Navedeni dvojac s vremenom bi trebao stasati s iskusnijim igračima u Lagerbackovoj momčadi, poput Celticovog Mohameda Elyounoussija (25 godina), Omara Elabdellouija iz Olympiacosa (27 godina) ili Bournemouthovog napadača Joshue Kinga (27 godina).
Ali, ima još mladih nada, koje se zasad nisu probile na velikoj sceni, ali uskoro bi mogli postati predmetom vrlo unosnih transfera. Prvi od njih definitivno je Sander Berge.
Ovaj defanzivni veznjak prošao je sve mlade selekcije Norveške, a već sa 19 godina je postao A reprezentativac. Tada je i prešao iz Valerenge u belgijski Genk gdje je postao motor belgijskog prvaka. Koliko je napredovao vrlo dobro oslikava cijena na Transfermarktu – Belgijci su ga platili prije dvije i pol godine samo dva miliona eura, a sada vrijedi 22 miliona.
Za njegove driblerske i dodavačke usluge, te čitanje igre, koji su mu glavni forte, najviše je zainteresiran Napoli, a predsjednik Genka je naglasio kako cijena za njega neće biti ispod 25 miliona eura.
Jedan od najvećih talenata norveškog nogometa skriva se u trenutno drugoplasiranoj momčadi tamošnjeg prvenstva, Bodo/Glimtu. Glavni igrač ovog kluba je 19-godišnji Hakon Evjen koji je postigao 11 golova u prvenstvu ove sezone, prve u kojoj je postao standardan član udarne postave. Najzaslužniji je za drugo mjesto svog kluba koji zaostaje pet bodova za vodećim Moldeom.
Riječ je o velikom talentu, a u prilog toj tezi ide i veliki interes dvaju Manchestera – Uniteda i Citya. Zasad otočki mediji 'žongliraju' podjednako s oba kluba kao potencijalnim destinacijama mladog lijevonogog ofenzivca, ali jedino što je sigurno, to je da će on nadolazećeg siječnja Norvešku zamijeniti Nizozemskom. Potpisuje za AZ Alkmaar gdje će se nastaviti razvijati, a ova dva engleska kluba pomno će pratiti njegov razvoj.
Imaju Norvežani i adute koji bi trebali držati obranu, dok ofenzivni talenti budu djelovali ispred suparničkih golova. Glavni za odbrambene zadatke bit će Kristoffer Ajer, 21-godišnji stoper Celtica koji je do sada odigrao svih sedam prvenstvenih utakmica u škotskom Premiershipu, kao i u Europskoj ligi.
Nezamjenjiv je u momčadi Neila Lennona, iako je gotovo najmlađi u odbrambenoj liniji otočkog velikana. Ipak, posljednjih nekoliko kikseva 'Kelta' nagnalo je navijače na 'tihi protest – uglavnom preko društvenih mreža – da ga trener stavi na 'hlađenje'. Međutim, Lennon zasad ima potpuno povjerenje u svog pulena.
Izrazito je jak u skoku i nije mu strano poslati vrlo preciznu dugu loptu. S Evjenom, Odegaardom i Halandom u napadu, kao i Rafikom Zekhninijem, kojega je Fiorentina ovog ljeta posudila Twenteu, to bi mogla biti najubojitija kontra na svijetu – ukoliko se ovi golobradi mladići nastave razvijati u dosadašnjem smjeru.
Iako će imati jako težak zadatak doći večeras do bodova protiv Španije, a posljedično i do plasmana na Evropsko prvenstvo za naredno ljeto, to im ionako nije u prvom planu. S ovako mladom jezgrom elitnih talenata mogu se nadati procvatu reprezentativnog nogometa u sljedećih nekoliko nogometa.