Kada je Nijemac Felix Brych odsvirao je kraj susreta cijela Johan Cruijff Arena je utihnula. Nešto manje od 55 000 ljudi koliko je bilo u tom trenutku na stadionu nije moglo vjerovati što se dogodilo, Ajax je izgubio utakmicu za koju je cijeli svijet očekivao da će lako otići na njihovu stranu.
I zaista, Ajax je krenuo odlično. Kapetan De Ligt zabio je za vodstvo domaćina nakon kornera te su već tada svi razmišljali o finalu koje nas čeka prvog lipnja. Ajax i Liverpool, dva kluba velike povijesti, igrati će finale. Dva kluba koja ispisala povijesne stranice u Ligi prvaka, dva kluba koji igraju fantastičan nogomet, dva kluba koja će nam sigurno podariti fantastičnu utakmicu kao šlag za kraj ove sezone klupskog nogometa u kojoj smo mogli uživati.
Ali, Pochettino i njegovi igrači imali su malo drugačije planove. Na krilima Lucasa Moure okrenuli su rezultat, ušutkali sve one koji su navijali za mladost svjetskog nogometa, te pokazali kako se nogomet igra do posljednjeg sučevog zvižduka. Zvižduka, koji je rastužio cijeli svijet osim sjevernog djela Londona. Brazilski krilni napadač sa tri pogotka pored svog imena definitivno je bio prvo ime susreta, te je zanimljivo kako ga se PSG riješio kako bi doveo Neymara za kojeg su se nadali da će ih odvesti do osvajanja Lige prvaka. Zanimljivo.
Tottenham je na jedvite jade prošao grupu u kojoj su bili sa Interom, Barcelonom i najvećim rivalom Ajaxa PSV-om.
Počeli su na način da su izgubili prve dvije utakmice u skupini. Spursi su nakon prva tri kola na svom kontu imali svega jedan bod, nakon čega su usljedile dvije pobjede protiv PSV-a i Intera na domaćem terenu pa se do zadnjeg kola nije znalo tko će sa Barcom u KO fazu Lige prvaka.
Inter je na domaćem terenu morao savladati PSV koji je izgubio sve šanse za nastavak europske priče, a Tottenham je odigrati odličnu utakmicu na Camp Nou kako bi imali makar teoretske šanse. Rasplet je bio sljedeći, Inter je remizirao sa PSV-om, jednako kao i Spursi sa Barcom, te su obje ekipe imale isti broj bodova nakon 6 odigranih kola, ali radi međusobnih susreta, odnosno gola kojeg je zabio Eriksen u Milanu, Tottenham je prošao dalje.
U osmini finala Spursi su igrali sa BVB-om. Nakon teških prvih 45 minuta u Londonu gdje je BVB bio bolji, Spursi su u nastavku natrpali mrežu gostiju iz Njemače te pobijedili rezultatom 3-0. U uzvratu je domaćin bio bolja ekipa, ali staro nogometno praviko kaže kada ne zabiješ, dobiješ, pa su gosti iz Londona preko kapetana Kanea povećali prednost i sa ukupnih 4-0 otišli u četvrtfinale.
Tamo ih je čekao City Pepa Guardiole, te smo u ove dvije utakmice mogli vidjeti što znači snaga volje i da nikada ne treba otpisivati unaprijed neku ekipu koja na papiru djeluje slabije. Prva utakmica igrala se u Londonu, te su domaćini pobjedili rezultatom 1-0. Korejac Son zabio je strašan pogodak te su domaćini imali dobru prednost prije uzvrata u Manchesteru. A tamo je usljedio spektakl. 4-3 pobjeda Građana koja ipak na kraju nije bila dovoljna, u utakmici u kojoj uživao svaki neutralni navijač na svijetu.
Pijetlovi su tako došli do polufinala i Ajaxa, koji je izbacivao velikane poput Juventusa i Real Madrida na svom putu prema polufinalu. I to ne da su ih samo izbacili, već ih u svim segmentima i nadigrali, čime su priskrbili simpatije cijelog svijeta.
Tottenaham je u ovom polufinalu bio sam protiv svih, ali nisu odustali. Kapetana Kanea nije bilo radi ozljede u obje utakmice, Son je prvu utakmicu morao odgledati sa tribina radi žutih kartona i sve je vodilo prema novom uspjehu Nizozemaca. Ali, ništa od toga, pa će se Kopljanici svoje nade za sljedeću staviti u izreku jednog navijača Millwalla i jednog od najpoznatijih Engleza svih vremena koja kaže „This time next year, we'll be milioners (champions)“.
Što bi i mogli, ako ostanu na okupu, ali u to nekako jako sumnjamo.
(Sport.ba)