
Teško se i sjetiti nekog sportiste koji je digao toliko prašine na Olimpijskim igrama kao Tongažanin Pita Taufatofua.
Ako ga se već ne sjećate po sportskim (ne)uspjesima možda vam je negdje u memoriji ostalo njegovo nauljeno tijelo na svečanosti otvorenja Olimpijskih igara u Rio de Janeiru 2016. godine. Mišićavi Pita bez majice ponosno je nosio zastavu otočne državice Tonge. Nosio je tek ta'ovalu (tongašku narodnu nošnju, op.a.) oko struka.
Pita Taufatofua takmičio se u taekwondou kao prvi iz svoje države kojem je to pošlo za rukom. Odmah ga je u prvom kolu isprašio Iranac Sajjad Mardani sa 16-1, a Pita je do kraja Olimpijskih igara strpljivo dijelio intervjue uživajući status zvijezde. Svi su se željeli fotkati s nauljenim borcem.
Nije Pita htio otići u historiju pa je po povratku u Australiju (u kojoj živi) nastavio s treningom. Ipak, odustao je od taekwondoa te se primio skijaškog trčanja. Nije imao pojma o tom sportu, ali ga je privukao pa je počeo učiti tehniku na YouTubeu. U dvije godine usavršio je zanat te se kvalificirao na ZOI u PyeongChangu. Postao je tek drugi Tongažanin nakon Brune Bananija koji se kvalificirao na ZOI.
Naravno, nosio je zastavu na svečanosti otvorenja jer je bio jedini sportaš svoje države na ZOI-ju, a iako je vani bio debeli minus, on je opet bio gol i nauljen. Nastupio je na utrci 15 kilometara slobodnim stilom u skijaškom trčanju, a završio je 114. od 119. skijaša.
Ni s 35. godina na leđima ne razmišlja o kraju sportske karijere. Plan mu je otići na OI u Tokio, a na repertoaru je treći sport čime bi postao prvi čovjek u historiji koji je nastupio na OI u tri potpuno različita sporta.
- Želim ući u kajak i takmičiti se u divljim vodama - rekao je Pita BBC-ju.
Kajak su izumili ainui te aleutski i eskimski lovci u sub-arktičkim područjima Sjeveroistočne Azije, Sjeverne Amerike i Grenlanda, a upravo su oni prvi kolonizirali polinezijske otoke. Uključujući u Tongu.
- Taj sport blizak je mom srcu jer su ga moji preci izmislili prije nekoliko hiljada godina. Svim srcem želim otići na OI u Tokio 2020. i postati prvi čovjek koji će uzeti zlato za Tongu. Želim u pozitivnom svjetlu predstaviti svoju kulturu i porijeklo - rekao je Pita pa dodao:
- Očekivanja? Nemam pojma koji su mi dometi.
Taufatofua još nema odgovarajući kajak za svoj pothvat pa je pokrenuo crowd-funding kampanju. Tražio je i pomoć nekih političara, a za troškove kanua i priprema od 12-15 mjeseci trebat će mu vrtoglavih 120 hiljada funti.
- Trenutno treniram u kajaku koji je potpuno drugačijih dimenzija i težine od profesionalnog. Novi kajak moram platiti sedam hiljada funti, a želim i naći nekoliko partnera za treniranje.
Pita Taufatofua sada se sprema za Svjetsko prvenstvo u kajaku na divljim vodama u mađarskom Szegedu u osmom mjesecu i to će mu biti prva šansa za plasman na OI. Kako bi se plasirao u Tokio mora biti među prvih pet.
Ipak, realnija šansa mu je prvenstvo Oceanije u februaru 2020., a kazao je kako će se pokušati i vratiti svojoj prvoj ljubavi, taekwondou, koji trenira od sedme godine pa bi ga na OI u Japanu mogli gledati u dva različita sporta.
(Sport.ba)