29. 04. 2019 - 22:18
NJEGOV ŽIVOT JE OLIMPIJSKA BAJKA Nakon nastupa u dva sporta...
907
Shares
NJEGOV ŽIVOT JE OLIMPIJSKA BAJKA Nakon nastupa u dva sporta želi i treći put na Olimpijadu

OLIMPIJADA

NJEGOV ŽIVOT JE OLIMPIJSKA BAJKA Nakon nastupa u dva sporta želi i treći put na Olimpijadu

Sport.ba
29. 04. 2019 - 22:18
0
Shares

Teško se i sjetiti nekog sportiste koji je digao toliko prašine na Olimpijskim igrama kao Tongažanin Pita Taufatofua.

pita

Ako ga se već ne sjećate po sportskim (ne)uspjesima možda vam je negdje u memoriji ostalo njegovo nauljeno tijelo na svečanosti otvorenja Olimpijskih igara u Rio de Janeiru 2016. godine. Mišićavi Pita bez majice ponosno je nosio zastavu otočne državice Tonge. Nosio je tek ta'ovalu (tongašku narodnu nošnju, op.a.) oko struka.
Pita Taufatofua takmičio se u taekwondou kao prvi iz svoje države kojem je to pošlo za rukom. Odmah ga je u prvom kolu isprašio Iranac Sajjad Mardani sa 16-1, a Pita je do kraja Olimpijskih igara strpljivo dijelio intervjue uživajući status zvijezde. Svi su se željeli fotkati s nauljenim borcem.


Nije Pita htio otići u historiju  pa je po povratku u Australiju (u kojoj živi) nastavio s treningom. Ipak, odustao je od taekwondoa te se primio skijaškog trčanja. Nije imao pojma o tom sportu, ali ga je privukao pa je počeo učiti tehniku na YouTubeu. U dvije godine usavršio je zanat te se kvalificirao na ZOI u PyeongChangu. Postao je tek drugi Tongažanin nakon Brune Bananija koji se kvalificirao na ZOI.

Naravno, nosio je zastavu na svečanosti otvorenja jer je bio jedini sportaš svoje države na ZOI-ju, a iako je vani bio debeli minus, on je opet bio gol i nauljen. Nastupio je na utrci 15 kilometara slobodnim stilom u skijaškom trčanju, a završio je 114. od 119. skijaša.


Ni s 35. godina na leđima ne razmišlja o kraju sportske karijere. Plan mu je otići na OI u Tokio, a na repertoaru je treći sport čime bi postao prvi čovjek u historiji koji je nastupio na OI u tri potpuno različita sporta.

- Želim ući u kajak i takmičiti se u divljim vodama - rekao je Pita BBC-ju.

Kajak su izumili ainui te aleutski i eskimski lovci u sub-arktičkim područjima Sjeveroistočne Azije, Sjeverne Amerike i Grenlanda, a upravo su oni prvi kolonizirali polinezijske otoke. Uključujući u Tongu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sprint Kayak ... Tokyo 2020 !! This ones for the planet #IMpossible #paddleForThePlanet

A post shared by Pita Taufatofua (@pita_tofua) on

- Taj sport blizak je mom srcu jer su ga moji preci izmislili prije nekoliko hiljada godina. Svim srcem želim otići na OI u Tokio 2020. i postati prvi čovjek koji će uzeti zlato za Tongu. Želim u pozitivnom svjetlu predstaviti svoju kulturu i porijeklo - rekao je Pita pa dodao:

- Očekivanja? Nemam pojma koji su mi dometi.

Taufatofua još nema odgovarajući kajak za svoj pothvat pa je pokrenuo crowd-funding kampanju. Tražio je i pomoć nekih političara, a za troškove kanua i priprema od 12-15 mjeseci trebat će mu vrtoglavih 120 hiljada funti.

- Trenutno treniram u kajaku koji je potpuno drugačijih dimenzija i težine od profesionalnog. Novi kajak moram platiti sedam hiljada funti, a želim i naći nekoliko partnera za treniranje.

Pita Taufatofua sada se sprema za Svjetsko prvenstvo u kajaku na divljim vodama u mađarskom Szegedu u osmom mjesecu i to će mu biti prva šansa za plasman na OI. Kako bi se plasirao u Tokio mora biti među prvih pet.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My life is about to change once again.... First let me take you on a journey ...This is me. I was a happy but also an angry kid, a strange mix. I dreamt of becoming an Olympian but I was much smaller than the others. Being angry and fighting with the bigger boys was how I coped and tried to fit in. It wasn’t that I wanted to fight but sometimes I felt that I had to. My Father is dark skinned and Tongan and my Mother is white. One day the class bully, twice my size, turned to me in class and said that my Mother should return back to her country as people like her were stealing and didn’t belong in Tonga. She was a nurse and we were very poor. I stood up and broke my chair over the bully’s back, this resulted in a fight and we both ended up in the Principals office crying and asking each other for forgiveness... We didn’t want our parents to find out we were fighting in school as that meant more punishment.. so we hugged and told the principal we were best buddies and our parents never found out...Growing up in Tonga was a strange mix of fighting and forgiving....

A post shared by Pita Taufatofua (@pita_tofua) on

Ipak, realnija šansa mu je prvenstvo Oceanije u februaru 2020., a kazao je kako će se pokušati i vratiti svojoj prvoj ljubavi, taekwondou, koji trenira od sedme godine pa bi ga na OI u Japanu mogli gledati u dva različita sporta.

 

(Sport.ba)

Učitaj još novosti