08. 04. 2019 - 09:24
STRAŠNA POVREDA GIMNASTIČARKE Prilikom doskoka slomila obje...
907
Shares
STRAŠNA POVREDA GIMNASTIČARKE Prilikom doskoka slomila obje noge (VIDEO)

GIMNASTIKA

STRAŠNA POVREDA GIMNASTIČARKE Prilikom doskoka slomila obje noge (VIDEO)

Sport.ba
08. 04. 2019 - 09:24
0
Shares

Strašnu povredu doživjela je mlada američka gimnastičarka Samantha Cerio. Cerio je jedna od najperspektivnijih američkih gimnastičarki kojoj su stručnjaci predviđali velike stvari, ali užasna povreda okončala joj je karijeru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Friday night was my final night as a gymnast. After 18 years I am hanging up my grips and leaving the chalk behind. I couldn’t be prouder of the person that gymnastics has made me to become. It’s taught me hard work, humility, integrity, and dedication, just to name a few. It’s given me challenges and road blocks that I would have never imagined that has tested who I am as a person. It may not have ended the way I had planned, but nothing ever goes as planned. Thank you Auburn family for giving me a home and a chance to continue doing the sport that will always be my first love. I am honored to have had the privilege to represent the navy and orange AU for the past 4 years with my team by my side. Thank you for letting me share my passion with you. Thank you for letting me be a part of something bigger than myself. War Eagle Always ????????

A post shared by Sam Cerio (@sam_cerio) on

Naime, ona je prilikom vježbe na parteru doživjela stravičnu povredu. Prilikom doskoka slomila je obje noge nakon što je napravila dvostruki salto.

U dvorani je zavladao totalni muk jer nitko nije mogao vjerovati što se dogodilo. Cerio je u užasnim mukama prevezena u bolnicu gdje je odmah operirana, a još nisu poznate informacije o težini povrede i dužini oporavka. Cerio je na Instagramu objavila da joj je to bio posljednji nastup i da završava karijeru.

(Sport.ba)

Učitaj još novosti