
Nakon skoro mjesec dana neprestanih glasina, dočekali smo i to – Phillipe Coutinho novi je igrač Barcelone, nakon trećeg najskupljeg transfera svih vremena.
Pa, unatoč tome što će Brazilac na svoj debi u dresu Blaugrane morat pričekat par sedmica zbog ozljede bedra, postavlja se pitanje – kako će Ernesto Valverde uklopiti bivšeg Liverpoolovog veznjaka u svoju ekipu?
1) Barcelona pod Valverdeom
Nema sumnje da Barcelona pod Valverdeom izgleda kao preporođena ekipa. Nakon sezone za zaborav, barem prema Barceloninim standardima, i katastrofalnog starta u španskom Super kupu, Barcelona je trenutno jedina neporažena ekipa u top 5 liga, ligašku titulu ima u džepu već sada, a prije Božića su i osramotili Real usred Santiago Bernabeua.
Međutim, u čemu se Barcelona pod Valverdeom razlikuje od one od prije par godina, pod Enriqueom ili Guardiolom? Najzapažljivija promjena bila je u formaciji, tj. strukturi u kojoj igrači stoje u posjedu i bez njega.
Valverde zasad preferira klasični 4-4-2, sa Messijem i Suarezom u napadu i jednim širokim veznim koji im se pridružuje u napadu (uglavnom Paulinho). Dva čvrsta bloka od četiri igrača omogućava Barceloni veću sigurnost u obrani, kao i veću sigurnost protiv suparničkih kontra-napada. U posjedu, Valverde voli spustiti Sergija Busquetsa između dva stopera (uglavnom Pique i Umtiti, odlični tehničari koji mogu graditi igru iz svoje polovice) što oslobađa bekove da stvaraju višak u napadu (Alba-Messi i Roberto-Suarez su najčešće kombinacije za Barcelonine golove ove sezone). U tom slučaju se Iniesta i Rakitić miču prema sredini, što im je i prirodna pozicija.
Generalno, Valverdeova Barcelona je opreznija, uravnoteženija i opreznija od direktne Barcelone Luisa Enriguea ili tiki-take pod Guardiolom. Njegov fokus je na strukturi, organizaciji i minimiziranju nedostataka svoje momčadi (što je, barem dok se ne vrati Dembele, nedostatak brzine, u napadu i u obrani). Phillipe Coutinho dolazi iz Kloppovog Liverpoola, koji je prilično neuravnotežen, sa fokusom na napadačkoj slobodi, tako da će morati prilagoditi svoju igru ukoliko se želi uklopiti.
2) Coutinhova uloga
Coutinho je pod Kloppom ove sezone igrao nešto dublje, zbog Liverpoolovih nedostataka u sredini terena, ali je i dalje često imao slobodnu ulogu kao desetka ili krilo/plejmejker. U Barceloni takvu ulogu u 4-4-2 ima Leo Messi, te će Coutinho najvjerojatnije igrati kao lijevi vezni u srednjoj četvorci. To će ga u tranziciji najvjerojatnije gurnuti više u sredinu terena, kao klasičnu osmicu. Coutinho je tehnički dovoljno potkovan, sa odličnim dodirom, pasom i pregledom igre, tako ne bi trebao imati problema uklopiti se u Barcelonin sistem. Uostalom, njegova statistika u Liverpoolu znatno je bolja kada je igrao kao srednji vezni nego bilo gdje drugdje – prima više dodavanja, zabija više pogodaka i stvara više šansi.
Where should Coutinho play? As Left Central Midfielder, that's the place in which he performs his best. pic.twitter.com/77KzRrxOIT
— Alvaro (Solo Barça) (@solobarza1899) 7. siječnja 2018.
3) Šta treba popraviti?
Na prvi pogled, dvije najveće mane u Coutinhovoj igri, koje će morati ekspresno minimalizirati u Barceloni, su njegov defanzivni učinak i njegov šut. U Liverpoolu je često imao slobodnu ulogu, a Kloppov intenzivan stil kontra-presinga značio je da bi Coutinho svoj obrambeni udio mogao raditi ostajući visoko na protivničkoj polovici i čekajući osvojene lopte od suigrača. Pod Valverdeom će, najvjerojatnije u dubljoj ulozi, morati aktivnije sudjelovati u obrambenoj fazi, pogotovo u fazi tranzicije, kada Barcelona iz napadačke prelazi u obrambenu strukturu.
Druga očita mana koja u Barceloni neće biti tolerirana kao u Liverpoolu je Coutinhov katastrofalan učinak šuta. Pogotovo su suspektne pozicije iz kojih odlučuje šutirati, koje su većinom iz jako teških pozicija van šesnaesterca. Iako Coutinho zna oduševiti kada jedan od takvih udaraca završi u protivničkoj mreži, u balansiranom sistemu kao što je Valverdeov takvo prosipanje lopti se jednostavno neće tolerirati.
Barcelona je pod Valverdeom izuzetno efikasna u stvaranju šansi (imaju drugu najbolju kvalitetu stvorenih prilika u Europi ove sezone), što podrazumijeva oprez i efikasno biranje pozicija za udarac – kvaliteta Coutinhovih prilika ove sezone iznosi ispod 0.10 očekivanih golova po šansi, što je daleko ispod ne samo Barceloninog, nego i europskog prosjeka.
Međutim, ukoliko Coutinho smanji količinu loših šuteva, bude discipliniraniji u obrani, i efikasniji u driblinzima, ova već sada sjajna Barcelona dobit će još jednu kariku svjetske klase u svom napadačkom sistemu.
16/17 Coutinho's shot locations weren't great, but he's been taking it to new levels so far this season. pic.twitter.com/QEGKM0oj3v
— Ray Hamill (@FinerMargins) 7. prosinca 2017.
Sve u svemu, sa Coutinhom, Rakitićem, Iniestom, Paulinhom i Busquetsom, Valverde će do kraja sezone imati sjajnu dubinu u srednjem redu, te mogućnost rotacije, iako je iluzorno očekivati da će pojačanje od 160 miliona eura biti pretjerano rotirano. Očite žrtve mogle bi biti Ivan Rakitić, te ostarjeli Iniesta, koji je i dalje igrač svjetske klase, ali ga je potrebno sve više odmarati.
Coutinho će se najverojatnije uklopiti u Barceloninu veznu četvorku, kao krajnji lijevi bez lopte, ili unutarnji veznjak u posjedu. Alternativno, ukoliko će Valverde htjet više topničke moći u napadu, Coutinho bi mogao funkcionirati kao lijevo krilo/široki napadač u 4-2-3-1, sa Messijem kao desetkom i Dembeleom na desnom krilu.