Ovo nije naš kraj, Messi i ja tek smo počeli, rekao je Cristiano Ronaldo nakon što je ove godine osvojio Ballon d'Or. No, ipak istina je nešto drugačija pa je očekivati da će s godinama netko prekinuti dominaciju spomenutog dvojca.
Najizgledniji kandidat za to je Neymar, no Goal će za vas u sljedećim danima izdvojiti osam kandidata koji legitimno mogu ugroziti Brazilca u pohodu na Zlatnu loptu, a koji su k tome i mlađi od njega. Za početak tu je Barcino pojačanje od 105 milijuna eura, te Juventusov dragulj... Da vas čujemo: kome od njih dvojice dajete glas?
DEMBELE - DRIBLER I ASISTENT KOJI ĆE DOBITI MESSIJEVU ULOGU
Ousmane Dembele rođen je 17. svibnja 1997. godine u francuskom Vernonu. Profesionalnu nogometnu karijeru započeo je u francuskom prvoligašu Rennesu. Šest mjeseci nakon debija, u prvom poluvremenu utakmice protiv Nantesa (4:1), postigao je svoj prvi hat-trick. Mladi Francuz je u svibnju 2015. godine potpisao petogodišnji ugovor s dortmundskom Borussijom. Naime, Dembele je zajedno sa svojim predstavnicima odlučio kako je za njegovu karijeru bolje da potpiše za relativno mladu momčad s Westfalena, nego da u Kataloniji bude zamjena ubojitom triju Messi-Suarez-Neymar. Trener Dortmunda bio je tada Thomas Tuchel, koji je favorizirao mlade igrače (Dembele, Julian Weigl, Christian Pulisic) i davao im priliku te slobodu u igri potrebnu za njihov razvoj. Dembele je prvu (i jedinu) sezonu Bundeslige odigrao jako dobro. Napredovao je, imao slobodu te vrlo dobru minutažu, a imao je i sreće s ozljedama, koje su ga zaobilazile (propustio tek dvije prijateljske utakmice). U prilog tome ide i podatak kako je od svih igrača njemačkih prvoligaša, Dembele bio igrač s najviše nastupa za svoju momčad (49).
Kada je PSG ovog ljeta u rekordnom transferu doveo Neymara iz Barcelone, bilo je jasno kako će katalonska momčad dovesti zvučno pojačanje koje će pokušati zamijeniti Brazilca. Dogovoreno je kako će transfer iznositi 105 milijuna eura (fiksno), s tim da bi taj iznos kroz razne varijable mogao narasti do 150 milijuna eura. Dembele je ispunio svoj dječački san, a Barca je dobila igrača kojeg je označila kao primarni cilj.
Može li Dembele zamijeniti Neymara te biti najbolji na svijetu? Valverde je u Dembeleu vidio veoma talentiranog igrača koji može igrati na nekoliko pozicija te momčadi donijeti potrebnu širinu. Dembele je s 12 asistencija bio drugi asistent Bundeslige, a kada se usporedi s igračima mlađima od 21 godine koji su igrali u ligama petice, Dembele je u toj kategoriji bio najbolji. Također, 'Dembouz' je u njemačkom prvenstvu bio igrač s najviše uspješnih driblinga (103), a samo su Neymar (478) i Messi (340) imali više pokušaja driblinga od Francuza (334). Otkako je debitirao za Rennes, Dembele je postigao 17 golova (11 desnom nogom i šest lijevom) te zabilježio 17 asistencija (deset lijevom i sedam desnom nogom) što je pravi dokaz o raznovrsnosti njegove igre i sposobnosti da jednako dobro igra s obje noge. Ta karakteristika posebno dolazi do izražaja u driblinzima, u kojima je toliko dobar jer protivnici jednostavno ne znaju na koju će se nogu „namjestiti“ i proći, a Dembeleova snaga je također u brzini (u igrici FIFA 17 nalazi se na popisu najbržih igrača).
Kada se uspoređuju Neymar i Dembele, dolazi se do zaključka kako se po karakteristikama radi o gotovo identičnim igračima, obojici su glavni forte brzina i dribling, međutim njihova bi uloga u momčadi trebala biti nešto drugačija. Messi danas ima 30 godina te je realno za očekivati kako će se postepeno s krila prebacivati u sredinu terena, a to se posebno vidi u Barcinim utakmicama ove sezone gdje se Messi sve češće spušta u sredinu te sudjeluje u daljnjoj distribuciji lopte. Možemo očekivati kako će zbog toga Dembele kao krilni igrač imati dosta slobode te da će „preuzeti“ dio Messijevih krilnih uloga, a upravo bi ta sloboda trebala pomoći Francuzu da se razvije u vrhunskog igrača. Dembele pored mnoštva prednosti ima i nekoliko mana. Te mane se uglavnom očituju u pojedinim napadačkim odlukama kada mladi Francuz (pre)dugo drži loptu u nogama, ide u još jedan dodatni (nepotrebni) dribling ili ima lucidno rješenje koje njegovi suigrači ne očekuju. Međutim, to su sve mane koje su potpuno normalne za jednog tinejdžera te se radom na treningu i utakmicama mogu ispraviti.
DYBALA - DRAGULJ JE PRAVA PLUTAJUĆA MINA NA TERENU
Za nositi 'desetku' Juventusu potrebne su posebne vještine. Ne može to biti 'običan' igrač, to mora biti unikat, umjetnik... Ili - dragulj! Upravo je Paulo Dybala (nadimka La Joya što je u prijevodu - dragulj) vlasnik tog broja u Juventusu od kolovoza 2017. Prve tri asocijacije na 'crno bijelu desetku' su Michel Platini, Roberto Baggio te Alessandro Del Piero, neponovljivi majstori nogometne igre koji su u sebi nosili taj 'faktor X' i uvijek su mogli ponuditi nešto više od drugih. Vladari Italije nastavili su tradiciju s Argentincem koji se u prethodne dvije sezone isprofilirao u idejnog vođu njihove igre.
Već kroz svoju prvu sezonu u Juveu pokazao je zbog čega su ga inače 'škrti' direktori torinskog kluba platili oko 40 milijuna eura. Nije mu trebalo puno, poslije prvih dodira s loptom bilo je jasno da ono ima 'ono nešto', čaroliju u nogama koja instantno osvaja. Genijalna lijeva noga, brzina, agilnost i savršena tehnika čine ga ponajboljim mladim igračem svijeta, ujedno i atraktivnim, a baš su to one privlačne karakteristike kakve tjeraju ljude na tribine. Juventusovi navijači obožavaju Paula, a on, unatoč snažnom interesu Barcelone (koje je i navijač od djetinjstva) smiruje strasti i govori kako bi u Juveu ostao do kraja karijere. Tu mu ništa ne nedostaje, čak, klub budućnost gradi oko njega.
Dybala je ofenzivni multipraktik, treneri ga mogu koristiti na raznim pozicijama i u različitim ulogama. Recimo, po dolasku u 'staru damu' 2015., igrao je u formaciji 3-5-2 povučenog napadača u tandemu s Marijom Mandžukićem gdje mu je trener Massimiliano Allegri namijenio ulogu kreatora. Paulo je istovremeno morao započinjati akcije, ali i biti u njihovoj završnici, a poznata je i informacija kako su ga u Torinu prvih mjeseci po dolasku u klub 'čeličili' u teretani te mu tako nabili nekoliko kilograma mišićne mase.
Veliku odgovornost na leđima Dybala je osjetio i u drugoj polovici prošle sezone kada je Allegri momčad prebacio u formaciju 4-2-3-1. Kako je Higuain nedodirljiv na poziciji centralne špice, Dybala je dobio novi opis posla, u talijanskoj nogometnoj terminologiji preciziran kao - 'trequartista'. Spona između veznjaka i napadača, 'plutajuća mina' po cijelom terenu i igrač koji ima potpunu slobodu na terenu.
Kao takav, može pružiti najviše. Ne možete osjetiti kako Ferrari 'guta cestu' ako ne udarite gas do kraja... Tako je i s Dybalom i to je Allegri znao u pravo vrijeme prepoznati. Baš je talijanski trener glavni razlog zašto razvoj La Joye ide uredno! Paulo je u novoj sezoni u 11 nastupa Serie A zabio 12 golova i pritom fulao dva penala vrijedna bodova.
Dojam je da može i mora još puno bolje u velikim europskim utakmicama jer sama dominacija u Italiji nije dovoljna da se s trona svrgne moćni Neymar. Paulu su 23 godine i igra u jednom od najvećih svjetskih klubova kao jedan od njegovih ključnih igrača. To su za početak sasvim legitimni aduti zbog čega će Argentinac poljskog podrijetla idućih godina biti u užem krugu kandidata za najboljeg igrača svijeta.
Goal.com