Katalonski parlament je u petak popodne izglasao nezavisnost od Španije, a time je kulminirala politička kriza u Španiji.
Potvrda je to odluke koju je na referendumu izglasalo 90% Katalonaca, a iako je španska vlada referendum proglasila ilegalnim, time nije zaustavila one u regiji koji žele promjene.
Čitava kriza nije zaobišla ni nogomet pa je tako utakmica Barcelone i Las Palmasa, koja se igrala na dan održavanja referenduma, odigrana pred praznim tribinama nakon što su čelnici lige odbili odgoditi susret.
Proteklih godina Barcelonini navijači nisu skrivali svoju želju za odcjepljenjem pa su tako na brojnim utakmicama isticali Katalonske zastave - a klub je zbog toga nerijetko bio i kažnjavan.
Sve ono što se posljednjih mjesec dana odigrava u Španiji postavlja i određena pitanja glede položaja Barcelone i načina na koji bi nezavisnost mogla utjecati na klub. Sport.ba analizira potencijalne posljedice.
KAKO ĆE NEZAVISNOST UTJECATI NA BARCELONU?
U ovom je trenutku nemoguće točno znati kako će se Katalonska nezavisnost odraziti na Barceloni, ali je nekoliko potencijalnih efekata o kojima se raspravlja u nogometnim krugovima.
Izbacivanje iz La lige?
Tako se govori i o tome da se Barcelona možda više neće moći natjecati u španjolskom prvenstvu, natjecanju u čijem je osnivanju sudjelovala 1929. godine. Predsjednik španske lige Javier Tebas je bez okolišanja najavio da neće biti tako jednostavno Barci ostati u prvenstvu. Takva odluka bi pogodila i druge katalonske klubove - prvoligaše Gironu i Espanyol.
Izbacivanje Barce iz španskog prvenstva bi značilo gubitak velikog novca od televizijskih prava, ali i kraj tradicionalnog Clasica protiv Real Madrida. Treba još uvijek vidjeti koliku težinu imaju Tebasove riječi.
U kojim ligama bi Barcelona mogla igrati?
Alternativa La ligi bi bilo osnivanje katalonske lige u kojoj bi igrali Barcelona, Espanyol, Girona i ostali klubovi. Već postoje niže katalonske lige koje nadzire Katalonski nogometni savez.
Međutim, to bi bilo novo prvenstvo pod okriljem Uefe, a to znači da bi novi koeficijent države utjecao na plasman na turnire poput Lige prvaka i Europske lige. Umjesto automatskog mjesta, klubovi bi se morali boriti kroz kvalifikacije.
Naravno, postoji opcija da katalonski klubovi zaigraju u nekim drugim ligama - poput Monaca koji igra u Ligue 1 ili velškog Swanseaja koji se natječe u Premier ligi. Čak i da Fifa i Uefa takve poteze odobre, s time bi se morali složiti i navijači, ali i zajednice iz kojih klubovi dolaze.
Najizglednija je opcija francuska liga, ali postoje nagađanja da bi Barcelona mogla zaigrati čak i u Premier ligi - najbogatijem i najpopularnijem svjetskom prvenstvu.
Hoće li Lionel Messi otići?
Iako su se u različitim pojavila nagađanja da će Lionel Messi napustiti klub ako Katalonija proglasi nezavisnost, zapravo nema pravog razloga vjerovati u to. Međutim, razlozi za njegovim odlaskom bi se mogli pojaviti ako Barceloni ne dopuste da ostane u španskom prvenstvu. Ne bi tada samo Messi bio problem, nego bi se Barca mogla suočiti s odbijenicama najboljih svjetskih igrača jer im neće moći garantirati nastup u među elitom. Tu su naravno i financijski problemi...
KO PODRŽAVA KATALONSKU NEZAVISNOST?
Jasno je da je klub veliki pobornik nezavisnosti, te je javno izražena podrška Kataloncima koji su glasali za odcjepljenje. Nakon brutalnih postupaka španske policije, klub je čak i jednodnevnom demonstracijom pružio podršku građanima "koji se bore za demokraciju".
I mnogi individualci koji su bili, ili su još uvijek povezani s Barcelonom naglašavaju svoju želju za neovisnošću. Prvi je Pep Guardiola, a na svoj katalonski identitet je izrazito ponosan i branič Gerard Pique. On se našao u teškoj poziciji nakon što je pozvao građane da izađu na referendum i obave svoju dužnost, a nakon napada španjolskih navijača, čak je ponudio i reprezentativnu mirovinu.
HOĆE LI NEZAVOSNOST UTJECATI NA ŠPANJOLSKU REPREZENTACIJU?
Nezavisna katalonska država bi teoretski imala veliki utjecaj i na špansku reprezentaciju. Kada se prašina smiri, zakonski bi trebala biti uređena pitanja poput državljanstva, a teško je za pretpostaviti kako bi se taj scenarij odigrao. Ako se Katalonci ujedno smatraju i Špancima, onda bi u reprezentaciji Španske i dalje mogli igrati igrači iz te regije. Ako ne bude proširenja španskog državljanstva, onda Katalonci neće smjeti igrati za furiju.
Zanimljivo, već postoji katalonska reprezentacija, a za nju su tijekom godina prijateljske utakmica odigrali Pique, Guardiola, Xavi, Carles Puyol and Cesc Fabregas. Ipak, ona nije dio ni Fife ni Uefe, a to znači da se ne može natjecati u kvalifikacijama za Europsko ili Svjetsko prvenstvo. Naravno, to bi se moglo promijeniti kao rezultat nezavisnosti.
Puno je primjera 'novih' država koje se natječu pod okriljem Uefe i Fife, a posljednji primjeri su Kosovo i Gibraltar. Često njihovo primanje u federacije zahtijeva glasovanje, a tu bi se mogla javiti odbijenica Španske koja je pokušala zaustaviti i Gibraltar da postane član Uefe.
(Goal.com)