
Završena je kineska Superliga, prvak je ponovo Guangdžou Evergrande i pored velikih imena koje su doveli drugi klubovi. A sledeće sezone bi moglo da bude još neizvesnije...
Halk, Tešeira, Papis Sise, Gracijano Pele, Rikardo Gulart, Alan, Ramires, Guarin, Renato Augusto... Samo su neka od velikih imena koja igraju u Kini. Ogroman novac je uložen, kvalitet ne može da se dobije preko noći, ali znaju Kinezi šta rade. Da su hteli instant uspeh ne bi ograničili broj stranaca, ne bi Lipi postao selektor umesto da ponovo sedne na klupi Guangdžou Evergrandea... I ne bi postojao sada već čuveni plan da se napravi moćna reprezentacija koja bi mogla da se suprotstavi svima za 25 godina. Deluje nerealno u ovom trenutku, ali...
Odavno su uspeli da privuku dobre trenera, pa sada u Kini rade ili su radili Skolari, Lipi, Erikson, Mancano, Pelegrini, Stojković, a od sledeće sezone gledaćemo u Superligi i Andre Viljaša Boaša, kao i Fabija Kanavara, koji je uveo Tjenđin u najelitniji rang.
Kinezi su uspeli da naprave dobru ligu, na kojoj je posećenost odlična, da novcem privuku kvalitetne igrače, koji se odlučuju na ovaj korak i kada mogu još mnogo da pruže u najjačim svetskim ligama, kao što je slučaj sa Aleksom Tešeirom ili Halkom. Broj stranih fudbalera je u Kini ograničen, dozvoljena su samo tri igrača van Azije (koji igraju) plus jedan iz Azije (uključujući Australiju, koja igra azijske kvalifikacije za SP), pa je klubovima veoma bitno da nađu kvalitetne igrače iz Južne Koreje i Australije, kao i da razvijaju mlađe kategorije.
Svi preduslovi da fudbal u Kini iz godine u godinu bude bolji, a liga interesantnija su tu, a kada Kinezi nešto smisle oni to uglavnom i ostvare, bez obzira da li su talentovani za to kao nacija ili ne... Jasno je da od tolikog broja ljudi mora da postoje i oni koji odlično barataju loptom.
Sezone koja je iza nas ponovo je bila u znaku šestostrukog uzastopnog šampiona, Guangdžou Evergrandea, kako se inače pravilno izgovara ime ovog kluba, a ne Gvangžu. Bez obzira na ogromna ulaganja drugih klubova, Guangdžou je uspeo da osvoji još jednu titulu i to bez većih problema.
Ovo je odlično za kineski fudbal, jer je Evergrande pokazao da je bitan sistem i da se rezultati ne postižu tako što se dovedu, na primer, Žervinjo i Laveci, a ostatak tima ne može da ih isprati i da shvati šta oni pokušavaju da urade na terenu, pa i njih dvojica u Hebeiju moraju da uspore kao i Stefan M'Bija, da bi ostali mogli da se uklope u igru. Fudbal je timski sport, pojedinac nekada može da odluči, ali samo nekada...
Guangdžou ima odličnu bazu domaćih igrača i tu je prednost ove ekipe u odnosu na ostale. Pri tom, Gulart i Alan uz Ramiresa daju brazilski šmek ekipi, a Skolari odlično odrađuje posao na klupi. Samo četiri poraza su doživeli u sezoni, imaju najboljeg strelca lige Gularta (mada se to ne bi dogodilo da Demba Ba nije doživeo tešku povredu), a i najboljeg asistenta Lina Gaoa. Trenutno u reprezentaciji Kine igra sedam fudbalera Evergrandea, a poziv je u skorije vreme obilo još devet igrača!? Jasno je gde se najbolje radi i ko je na vreme doveo kvalitetne kineske fudbalere. Ako je suditi po ovoj sezoni i trenutnoj situaciji Guangdžou bi trebalo i naredne da dođe do titule, međutim...
Đjangsu Suning je ekipa koja je ove sezone jedina držala korak i pretila Guangdžouu. Kompanija koja je vlasnik ovog kluba, Suning, ulaže ogroman novac i neće se zaustaviti. Kupili su i Inter, ali nemaju nameru da Tešeiru šalju u Milano, već će ga zadržati, kao i Martineza, a uz njih bi trebalo da ostane Ramires, tako da je okosnica tima na okupu i za 2017. godinu.
Sada im ostaje da se nadaju da će mnogi od mlađih kineskih fudbalera koji su ove sezone dobili šansu zablistati naredne godine. Imena vam verovatno neće značiti, ali ako možete upamtite ime Šiaobin Džang. On je vezni fudbaler, ima 23 godine, odigrao je 28 utakmica u sezoni i igrao je za mladu selekciju Kine. Mogao bi da bude baš ono što treba Đjangsuu.
Ova dva kluba igraće u azijskoj Ligi šampiona naredne sezone, a pored njih u kvalifikacijama će igrati prebogati klubovi iz Šangaja – SIPG i Šenhua. Šangaj SIPG je doveo novog trenera, na klupi sada sedi Andre Viljaš Boaš umesto Svena Gorana Eriksona, pa će ponovo sarađivati sa Halkom, a očekuje se da ovaj klub u svoje redove dovede još neko spektakularno pojačanje, pošto se govori o odlasku Kuasija i sada već sklonog povredama Darija Konke. Obzirom na budžet očekujte neko veliko ime svetskog fudbala, nameračili su se bili i na Runija i nudili mu najveći ugovor u istoriji fudbala...
Šangaj Šenhua je završio prošlu sezonu na četvrtom mestu, ali bi verovatno bili bar jedan stepenik više da nije došlo do teške povrede najboljeg strelca i igrača Dembe Ba. Mancano je došao do željenog četvrtog mesta, ali nije promovisao nijednog mladog fudbalera, pa će verovatno i to biti njegov zadatak sledeće sezone, pošto se ne očekuju velike promene kada su stranci u pitanju, jer su tu Ba, Guarin, Martins i Moreno.
Dragan Stojković je vodio Guangdžou R&F do šestog mesta na tabeli, što je uspeh s obzirom na kvalitet ekipe i na kasni dolazak Erana Zahavija, koji je uz Renatinja bio najbolji igrač tima. Imaće Piksi mnogo posla tokom pauze između dva šampionata, pre svega oko rekonstrukcije odbrane, jer je njegova ekipa primila čak 50 golova, što je tri manje od najslabijeg tima u ligi Šđjadžuanga.
Očekuje se da i ostali timovi zadrže prve zvezde, ali i da dovedu još zvučnih imena. Tako se već sada spekuliše o tome koga bi Hbei mogao da dovede, a da Pelegrini želi da se oslobodi jednog od dvojice najskupljih igrača Žervinja ili Lavecija. Peking bi trebalo da zadrži Buraka Jilmaza i Renata Augusta, a umesto Ralfa bi moglo da stigne novo skupoceno pojačanje.
Čongćing će se sigurno osloboditi jednog napadača, jer su tu Kardec i Điljoti, a nema mesta za obojicu, dok Fernandinjo ima zacementirano mesto u timu i ostaje nejasno kako nije uspeo da se dokaže u Portugalu.
Od klubova koji su završili u sredini tabele ili jedva izborili opstanak sledeće sezone se mnogo očekuje od Šandonga, koji vodi Feliks Magat, a za koji igraju Pele, Sise, Tardeli, Žusilei, Žil... Već na prvi pogled se vidi da postoji višak stranaca, ali regulisaće sve to Magat i dovesti neko pojačanje kako bi naredna sezona bila mnogo uspešnija.
Od novajlija posebna pažnja je usmerena na Tjenđin Ćuanđjen, koji vodi Fabio Kanavaro. Znate li ko je igrao za njih prošle sezone u drugoj ligi? Luis Fabijano, Žadson i Žeuvanio. Trio Brazilaca koji je već uigran sa ostatkom ekipe bi trebalo da ostane na okupu i predvodi ovaj klub ka vrhu tabele sledeće sezone uz naravno još bar jedno pojačanje. Godinu je na klupi počeo legendarni Vanderlei Luksemburgo, a nasledio ga je Fabio Kanavaro.
Kineski fudbal se razvija, ne pravi ogromne korake, ali prave one sitne, dečije. Najbitnije je da su stali na noge, a kada se to uradi onda sve ide mnogo lakše. Očekujte da napreduju iz godine u godinu, ova sezona je pokazatelj da su na pravom putu.