Trenutna forma Arsenala može itekako da veseli navijače, međutim Topnici baš kao i ranijih godina imaju dobar početak i fantastičan finiš sezone. Ekipi Arsena Wengera nedostaju bodovi od novembra do februara i to je problem koji Francuz mora riješiti ako sljedeće sezone želi titulu.
No, upravo ta toplo-hladna forma na površinu je izbacila velikog talenta i buduću zvijezdu Arsenala. I dok je slušao priče u januaru kako veliko pojačanje dolazi na poziciju krila, te da Oxlade i Walcott ne mogu ispuniti očekivanja Wengera, mladi Alex Iwobi je vrijedno radio na treninzima i čekao svoju šansu igrajući FA Cup.
A igrao je dobro, baš onako kako jedan izdanak iz omladinskog pogona treba da igra. Hrabro, borbeno i najbolje što zna. Bez treme, bez straha. I urodilo je plodom. Mladi fudbaler iz Nigerije oduševio je apsolutno sve navijače svojim igrama, a prvi put se široj javnosti predstavio u utakmici protiv Barcelone na Camp Nou.
Sam podatak da se vraćao u odbranu i zaustavljao Messija u pokušaju da napadne gol Arsenala, ali pri tome bio itekako opasan na protivničkoj polovini dovoljno govori o kakvom talentu se radi, a upravo to je prepoznao Arsene Wenger koji je ovog mladog fudbalera i sljedeće dvije utakmice stavio u prvih 11.
I sigurno se nije pokajao, a i kako bi kad je gol razlika Topnika iz dvije utakmice protiv Evertona i Watworda 6:0. Sam Iwobi imao je direktni utjecaj na tri gola od čega je postigao dva, te jedan asistirao Alexisu Sanchezu.
"Njegov utjecaj na igru je iznenađujući", počeo je Arsene Wenger govor o svom novom velikom otkriću, a kasnije i dodaje: "U klubu imamo vrijednosti koje moramo cijeniti, jedna od njih su mladi igrači kojima treba dati priliku. Ne mogu svi uspijeti u Arsenalu ali sretam sam što mogu reći da on može. Stigao je u dobi od 7-8 godina. Od početka sezone radi s nama i igra onako kako mu kažem."
Arsenal je opet onaj s početka sezone, a francuski trener pronašao je potpuno novi balans u ekipi koju predvode Mohmaed Elneny i Alex Iwobi kao igrači koji su donijeli potrebni "šmek" u pass igri koju oni preferiraju.
Ovaj mladi Nigerijac oduševio je i veznjaka Francisa Coquelina koji je prosto oduševljen učinkom i igrom ovog fudbalera: "Šta radi Iwobi to je nevjerovatno. Protiv Evertona je isto dobro igrao. On nam dosta pomaže u završnoj fazi napada, ali je takođe fantastičan i u odbrani".
Oduševljenje ne krije i brzonogi Hecrtor Bellerin.
"Iwobi je pokazao dosta driblinga i bio je kreativan u napadu. Za tim je dobro kada dođe svježeg vazduha iz akademije. Ponosni smo na njega i dobar je."
Ono što se kod ovog tamnoputog ofanzivnog fudbalera ponajviše ističe u igri je mirnoća na lopti. Dok je Alexis Sanchez igrao na poziciji lijevog krila koja u Arsenalu već godinama znači i "left midfielder playmaker" Topnici su gubili puno lopti, a sada je situacija puno drugačija.
Iwobi se fantastični razumije s Mesutom Ozilom te mu je ofanzivna komunikacija a Nachom Monrealom takođe odlična. Uz sve to, često se na terenu može vidjeti inverzija njega i Dannya Welbecka na pozicijama napadača i lijevog krila, a po vlastitoj intuiciji za igru Iwobi se često nađe i na desnoj strani terena gdje zajedno sa Sanchezom pravi višak. Na taj način Arsenal je zabio prvi pogodak protiv Evertona.
Iwobi živi svoj san. Igra u klubu u kojem je odrastao i kojeg voli. Preko noći je postao miljenik navijača i sigurno je da će do kraja tekuće sezone dobijati priliku za igru iz koje može da se nametne kao prvi izbor za sljedeću sezonu.
"Lijep i lud osjećaj je dati gol na Emiratesu. Kada sam bio mali sanjao sam o tome da igram za prvi tim. Sad uživam u tom trenutku i igranju sa ovom ekipom. Uvijek mi pomažu na treningu i drago mi je što igram s njima."
Piše: Kenan Hadžić, Sport.ba
sport.ba @sport.ba