
Švicarac Gianni Infantino izabran je za novog predsjednika Svjetske fudbalske federacije pošto je u drugoj rundi glasanja dobio više od 50 odsto glasova.
Kako je saopštila Fifa, tokom prvog kruga glasanja na kongresu u Zurichu najviše glasova dobio je Gianni Infantino, 88, a tri manje šeik Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa.
Princ Ali bin Hussein dobio je 27 glasova, a Jerome Champagne sedam glasova. Glasalo je 207 delegata, a nijedan kandidat nije dobio potrebnih 138 glasova, odnosno dvotrećinsku većinu.
Nakon što u prvom krugu nismo dobili pobjednika dvotrećinskom većinom, pristupilo se drugom u kojem je za pobjedu trebala prosta većina (glasovi 104 od 207 članica FIFA-e).
Infantinov najveći konkurent šeik Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa dobio je 88.
Infantino je najavio da će iskorijeniti politiku iz FIFA-e i baviti se isključivo fudbalom. Obećao je proširenje Svjetskog prvenstva na 40 ekipa "kako bi i male reprezentacije mogle nastupati".