
Gerard Deulofeu je izgledao nevjerovatno prošle nedjelje dok su lopte letjele prekog Lukasz Fabianskievog gola, ali su ipak predstavili Everton na mnoge načine.
Kvalitetan pristup je stvorio uzbuđenje i predviđanje padova u koncentraciji što je stvaralo samo još jednu propuštenu priliku. Roberto Martinez može da sebi priušti ponavljanje utakmice sa Manchester Cityjem, koja se igra u srijedu. Pobjednik ove utakmice igrat će u finalu Liga kupa sa Liverpoolom.
Prva pobjeda Swansea Cityja nad Evertonom u ligi na Goodison Parku, ostavila je Everton sa osam bodova iznad zone ispadanja, te ispisala jadne rezultate i jednom pobjedom u 10 utakmica Premier lige. Samos u kupovi donijeli odmor za Martinezov tim u 2016. godini. Everton je pobijedio City sa 2-1 u prvoj utakmici polufinala Liga kupa. Njihova zaslužena pobjeda nad Cityjem, insistira Deulofeu, je dokaz talenta koji je Martinez skupio na Goodisonu. Rezultati lige slabo pokazuju njihov mentalitet i strast.
“Možemo svakog pobijediti,” izjavio je dvadesetjednogodišnjak. “Mislim da možemo pobijediti svaku utakmicu zato što imamo nevjerovatan tim, ali u nekim dijelovima igre trebamo preuzeti odgovornost i biti više koncentrirani. To je više u glavi. Moramo pokazati više vatrenosti. Utakmice protiv Cityja i Chelseaja smo tako dobro odigralu, i ne znam zašto nismo mogli da tako igramo i u drugim. Everton ima posjed, ali trebamo da se zajedno branimo i da ne primamo golove. Svi igrači trebaju preuzeti odgovornost za odbranu.”
Deulofeu je imao odlučujući uticaj na Evertonovu igru u Liga kupu, transformirajući drugu utakmicu na Barnsleyu i postižući lijepi pogodak u četvrtfinalu na Middlesbroughu. Njegova forma nije stalna, kao i u svakog mladog krila, ali njegovo razumijevanje sa Lukakuom i poboljšanje tokom posudbe u Evertonu u sezoni 2013/14 poptuno je opravdalo što je za njega Martinez dao 6 miliona eura Barceloni. Uticaj krila u Engleskoj je također poptuna suprotnost problemima u Španiji. Ograničene mogućnosti na Camp Nou je jedna stvar, ali biti u početnom timu u samo 10 utakmica dok je bio u Sevilli ostavilo je Deulofeua razočaranim.
Kaže: “Prošla godina je bila toliko loša, zato što nisam imao sigurnost kroz cijelu godinu. Igrao sam od augusta do januara ili februara, ali od februara do juna nisam nikako igrao. Nisam bio u timu. Svaki dan sam dobro trenirao, ali nisam imao povjerenje trenera. Ovdje u Evertonu imam povjerenje trenera, mojih saigrača, i na terenu mogu pokazati ono što nisam mogao prošle godine. Sa trenerom koji vam daje sigurnost igrate dobro. Onda odete kod drugog trenera i vasa sigurnost je nula. Ovo je fudbal.”
Evertonov dogovor sa Bacelonom je da kupe Deulofeua za 9 miliona eura ovog ljeta, ili za 12 miliona eura sljedećeg ljeta. Deulofeu tvrdi da još nije razgovarao sa Enriqueom o svom povratku.
“Ne, nisam razgovrao sa trenerom, ja sam igrač Evertona,” rekao je Deulofeu. “Imam tri godine na ugovoru i možda još jednu godinu. 100% sam fokusiran na Everton. Moramo pobijediti svake sedmice, moramo osvojiti trofeje za Everton. Naravno, Barcelona je dio mene zato što sam tamo proveo mnogo godina, ali sada sam igrač Evertona. Barca ima dvije godine da me vrati, ali to je odluka Barce. Ja? Ja nemam s tim ništa.” Ali je dodao: “U Evertonu prije dvije godine i sada, mislim da sada igram moj njabolji fudbal u moje tri godine u prvim timovima.”
Deulofeu je citirao bivšeg trenera Barce, Guardiolu, kao ključnu osobu u njegovom razvoju. “Mnogo puta sam treneriao sa prvim timom kada sam imao 16-17 godina, i Guardiola mi je mnogo toga rekao. On je različit zato što razumije fudbal drugačije od ostalih trenera. Ako dođe u Premier ligu, osvojit će mnoge titule.”
Za budućnost, veznjak Evertona gleda u Ronalda i Real Madrid koa mjesto gdje bi volio da igra. “Volio bih da uraidm ono što je Ronaldo uradio, početi široko i ući u sredinu kao igrači sa brojevima 10 ili 9,” objasnio je Deulofeu. "U Barci B sam igrao devetku i mislim da sam dobro igrao. Ako ste tamo, imate više šansi da napravite veći učinak. Ne govorim da niste uključeni na krilu, ili da ja to ne volim, zato što to volim. Ja mogu da igram devetku, desetku ili krilo, ali u budućnosti volio bih da igram više u sredini.”
Everton bi nakon 1984. godine prvi put mogao da zaigra u finalu Liga kupa. “Trebamo pobijediti i otići na Wembley,” dodao je Deulofeu. “Imamo tešku utakmicu protiv Cityja, ali možemo da pobijedimo, jer smo mi Everton. Rezultati u Premier ligi su loši, ali mi smo Everton i mi imamo odličan tim. Otići ćemo na Etihad, pobijediti i dati golove, zato što ćemo biti važni ako pobijedimo. Ako dam go, City mora da dati dva. Zašto da ne?”