
Bila je 1987. godina, godina u kojoj je Slobodan 'Boba' Živojinović prvi put ušao u top 20 tenisera na svijetu. Osim što mu je to bio renking karijere, 'prokrčio' je put mladim sa ovih prostora, put ka slavi u svjetskom tenisu.
Iste te godine u glavnom gradu Srbije Srđan i Dijana dobili su sina kojem su ime dali Novak. U tom trenutku niko nije mogao ni sanjati da će upravo on biti sportska ali i ljudska veličina kakvu Srbija nije, i neće zadugo imati.
Dok su se druga djeca igrala klikerima, on je igrao tenis. Tenis je počeo igrati sa nepune četiri godine, dok je još uvijek, reket bio teži od njega. No, upravo to ga je privlačilo.
Jedan od najvažnijih trenutaka za razvoj njegovog sportskog profila desio se 1993. godine na Kopaoniku dok je, tada nejaki, Novak Đoković trčkarao za teniskom lopticom. Nakon što je vidjela šta mladi Novak radi, pokojna Jelena Genčić je ostala šokirana te je na sve što je vidjela rekla: „Takvu ozbiljnost, savjest i talenat nikada nisam u životu svom vidjela, djelovao mi je talentovaniji od Monike Seleš“. I nije pogriješila!
Pred Novakom su bili školski dani. Na pozive ostale djece da idu na igralište, odgovarao je rečenicom: „Moram na trening“. Pomenuta Jelena Genčič je, dok je Novak imao 12 godina, rekla Dijani i Srđanu da Novak mora napustiti Srbiju jer je već premašio uvjete koje je mogao dobiti u toj zemlji. Primljen je u kamp legendarnog Nikole Pilića u Minhen, a život na relaciji Beograd-Minhen nije zakočio njegovu karijeru. Naprotiv, kada čovjek pogleda koliku je volju i želju za uspjehom imao kao 'klinac', jasno je zašto je upravo on neprikosnoveni broj jedan na svijetu.
Sa 18 godina osvojio je prve ATP turnire. Početkom 2006. godine pokoreni su turniri u Amersfoortu i Metzu, što mu je donijelo titulu najmlađeg tenisera ikada u Top 20. Tada je započeo suradnju sa Marjanom Vajdom, trenerom sa kojim surađuje i danas. Uslijedila je godina u kojoj je doživio potpunu afirmaciju, odigrao je prvo finale Grand Slam turnira, te stigao do još nekoliko ATP titula.
Naredna godina će biti upamćena po prvoj Grand Slam tituli. U Melburneu 2008. godine osvojio je Australian Open pobjedom nad Jo-Wilfriedom Tsongom.
Tri godine kasnije desio se najvažniji momenat u karijeri Novaka Đokovića. Sa 43 vezane pobjede te godine, otišao je na Wimbledon u nadi da će ga pokoriti, i uspio je. Titula u Londonu garantovala mu je prvo mjesto na ATP rang listi.
Nakon toga uslijedili su usponi, i samo usponi. Teško je nabrojati sva dostignuća koja je postigao. Istovremeno, dok je njegova forma bila u usponu, njegovi glavni rivali su krenuli silaznom putanjom, što nimalo ne umanjuje Noletove uspjehe.
Osim uspjeha u prebacivanju 'mrežice' nizale su se i pobjede van terena. Tako je 2014. godine dobio sina Stefana sa njegovom suprugom Jelenom Ristić. Da ga slava i novac nisu promijenili govori činjenica da je pomenuti par 'opstao' u vezi sve od kraja osnovne škole. Za vrijeme svoje karijere stekao je reputaciju velikog šaljivdžije i čovjeka koji unosi radost tamo gdje stigne. Humanost je pokazao nebrojeno puta. Srbiji, ali i Bosni i Hercegovini poklonio je infrastrukturu koja će mladim teniskim nadama olakšati put ka svjetskom vrhu.
Poznata je stara teza koja kaže da 'uspjeh na ovim prostorima vrijedi dvostruko', no i to je malo kada se spomene ime Novaka Đokovića. Hvala ti za sve što si tenisu podario!