Najelitnije fudbalsko takmičenje u BiH, pompezno nazvano Premijer liga, započet će danas. Nakon dva mjeseca pauze danas će početi nova sezona, a favoriti su manje više poznati.
U prvom redu ističu se Sarajevo, Široki Brijeg i Zrinjski, dok svoju šansu iz prikrajka vrebaju Željezničar, Borac, pa i Olimpic. Ostali timovi, ako je suditi prema igračkom kadru, nemaju takve ambicije.
Naš jedini preostali klub u evropskim takmičenjima, Sarajevo, po mnogima je prvi favorit u ovoj sezoni. Bordo tim je po prvi put od formiranja zajedničke lige uspio sačuvati glavne igrače na početku naredne sezone, a na Koševo je stiglo nekoliko pojačanja, koja su to u pravom smislu riječi, bar za naše prilike. Povratnik Džemal Berberović, već prekaljeni premijerligaški stijelac Ševko Okić i mlađahni Haris Duljević su u najužoj konkurenciji za početni sastav, a tu su i pojačanja u vidu Ahmada Kalasija, Miroljuba Kostića, Riste Mitrevskog, Radoša Protića...Na Koševu žele dvostruku krunu, a do nje će pokušati doći preko prvih konkurenata, Širokog Brijega i aktuelnog prvaka Zrinjskog.
Širokobriježani su također zadržali okosnicu sastava iz prošle sezone, a tu su i pojačanja u vidu stopera Nevena Laštre i Slavke Brekala, koja su blizu prve postave. Sjajni napadački trio Zakarić, Wagner i Marić, uz Peku, garancija su efikasne igre tima s Pecare, a da li će to biti dovoljno i za naslov ostaje nam da vidimo.
Plemići će u ovoj sezoni također imati velike ambicije, te su u Mostar stigli, između ostalih, Zvonimir Blaić, Matija Katanec, Aleksandar Radulović, Dženan Durak, Pavle Sušić, te Krešimir Kordić. Zrinjski su napustili Toni Pezo, Zoran Belošević, Hrvoje Barišić i Amer Bekić, ali su, kao što se može primjetiti, stigle adekvatne zamjene. Između ovih timova treba tražiti novog prvaka BiH, a u najužu konkurenciju nakon nekoliko godina ne spada i Željezničar.
Plavi s Grbavice su ostali bez nekolicine standardnih igrača iz prošle sezone, te tako u dresu Željezničara nećemo gledati prvog topnika Armina Hodžića, Vernesa Selimovića, Nermina Zolotića, Semira Kerlu i golmana Filipa Lončarića, a moguće je i Muamera Svraku, koji još traga za novim klubom. Besparica koja je zavladala na Grbavici uticala je i na dovođenje pojačanja, te se od novih igrača ističe samo Juan Manuel Varea, koji je stigao iz Azerbejdžana. Kosorić, Nuspahić, Baša, te pogotovo Nedo Turković tek trebaju pokazati da su dostojne zamjene za igrače koji su napustili Plave.
Besparica vlada i u Banjaluci, ali je Borac opet složio tim vrijedan pažnje. Borislav Pilipović, Aleksandar Malbašić, Uglješa Radinović, Ivan Kostić, Toni Jović i Joco Stokić su stigli u ekipu s Vrbasa, dok su Banjaluku napustili Srđan Grahovac, Aleksandar Radulović, Haris Handžić, Igor Žuržinov, Draško Žarić i mnogi drugi. Ipak, i pored svega u Borcu ne odustaju od borbe za evropska takmičenja, ali do titule će jako teško doći.
Po običaju veoma prometno bilo je u sarajevskom Olimpicu, te je na Otoku stiglo čak 11 novih igrača, od kojih se izdvajaju golman Oštraković, te Brković, Karić, Gligorov, Hugo Aleksandrinjo, te povratnik Subašić. Također, tu je i supertalentovani Amer Gojak, koji je na Otoku se vratio, ali na posudbu iz zagrebačkog Dinama. Vukove su napustili Duljević, Durak, Zec, Zeba, Smajić, Torlak i Kokot, te možemo reći da je ekipa otprilike iste jačine kao i prošle sezone. Naravno da će to morati potvrditi na zelenom terenu.
Čelik, Sloboda, Vitez i Velež bi se također mogli uključiti eventualno u borbu za Evropu, dok će ostali timovi teško do tog podviga. Mnogi Slaviji predviđaju žestoku borbu za opstanak, a biće interesantno vidjeti kako će se snaći Drina nakon povratka u Premijer ligu BiH.
Nadamo se da će nam predstojeća sezona ponuditi veći kvalitet fudbala nego prijašnje, kao i veću posjetu na stadionima, ali i fer i sportsko navijanje. Zato neka utrka počne.