Vahid Halilhodžić pomogao je u četvrtak Fabiju Capellu da spakuje stvari za prvi let u Moskvu.
Najbolje plaćeni svjetski selektor (8,5 milona eura godišnje) okrenut će se dugoročnim planovima s Rusijom, naravno pod uvjetom da oligarsi nisu izgubili strpljenje, dok Vaha na klupi Alžiraca već cilja sljedeću senzaciju.
Sada želi pobijediti Njemačku i pritom strategiju gradi na nikad preboljenoj nacionalnoj traumi Alžiraca iz 1982. godine, prenosi Slobodna Bosna.
Nismo zaboravili to Svjetsko prvenstvo, ni Njemačku te noći u Gijonu. Prošlo je puno vremena, ali svaki Alžirac dobro pamti što se dogodilo - rekao je Halilhodžić nakon remija s Rusima.
U Gijonu su se tog ljeta zapravo odigrale dvije povijesne utakmice za Alžirce. U prvoj su “pustinjske lisice” pobijedile Njemačku (2-1) koja će kasnije svejedno stići do finala Mundijala. Breitner, Rummenigge i društvo su utakmicu najavljivali kao šetnju po parku. “Šesti gol poklonit ćemo svojim suprugama, a sedmi našim psima”, zabavljali su igrači tabloide.
Onda su upoznali Madjera, Belloumija i ostale Alžirce, koji su zbog restrikcija prepisanih iz jugoslavenskih pravilnika (igračima zabranjeni transferi prije 28. godine) dotad bili nepoznanica široj publici. Belloumijev pobjednički pogodak zapamćen je kao najbolja “ševa” ikad; Alžirci su krenuli s centra i bez izgubljenog posjeda nakon deset dodavanja pospremili loptu u mrežu.
Druga utakmica u antologije je zavedena pod radnim naslovom “sramota u Gijonu”, a u njoj su Nijemci i Austrijanci dogovorom ispratili Alžirce s turnira. Horst Hrubesch zabio je gol za “elf” u 10. minuti nakon čega su reprezentacije praktično obustavile svako neprijateljstvo na terenu jer je rezultat 1-0 za Njemačku obje ekipe vodio u sljedeći krug takmičenja. Bijesni alžirski navijači ritualno su na tribinama palili španjolske pesete u znak protesta protiv korupcije, komentator na njemačkoj televiziji protestno je prešutio posljednjih pola sata dogovorenog meča, a španske novine sljedećeg jutra su izašle s naslovima poput “El Anschluss” . Sa svih strana svijeta stizali su apeli da se utakmica ponovi. Nisu urodili plodom, ali Fifa je nakon toga uvela pravilo da se posljednje utakmice igraju istovremeno...
- Osjećam neopisivo zadovoljstvo nakon što smo prvi put u povijesti odveli Alžir u sljedeći krug Mundijala. Strašno sam ponosan na igrače, odigrali su herojsku utakmicu i zaslužili ovaj uspjeh. Ovo im je nagrada za uloženi rad - dodaje Vaha. Otkako je preuzeo reprezentaciju, 61-godišnjak je promijenio krvnu sliku tima i napustio strogo odbrambenu filozofiju prethodnika Rabaha Saadanea. Alžir je danas atraktivna ekipa, ali Halilhodžić rijetko dobiva priznanja alžirskih medija za svoj rad.
Uvodni poraz protiv Belgije na SP-u bio je dovoljan za otvaranje rafalne vatre i ocjene kako je posrijedi potpuni “taktički bankrot” BiH stručnjaka. Nakon visoke pobjede protiv Koreje u drugoj utakmici Halilhodžić se okomio na kritičare riječima da ne mari za njihove stavove i da on radi za obične ljude, navijače. “Glasnogovornik saveza mi je rekao da imam tri miliona fanova na Facebooku”, poentirao je tada.
Prolaz u osminu finala izazvao je euforiju u Alžiru, kao i u velikim francuskim gradovima gdje su slavile cijele arapske zajednice. Halilhodžić će predahnuti od medijskog presinga i dobiti priliku za pripremu narednog dvoboja : - Nijemci nikad ne prestaju trčati, ali imamo i mi adute. I sjećamo se 1982...