Osvajač Australian opena Stanislas Wawrinka eliminisan je već u prvom kolu Roland Garrosa.
Najveće iznenađenje od početka turnira priredio je 30-godišnji Gillermo Garcia - Lopez, koji je savladao trećeg tenisera svijeta sa 6:4, 5:7, 6:2, 6:0.
Švajcarac nije ličio na čovjeka koji igra tenis karijere u prethodnih godinu i po dana – napravio je ogroman broj neiznuđenih grešaka (čak 62), a u trećem i četvrtom setu bio je naročito bezidejan i previše je žurio.
Wawrinka je bio u četvrtini žrijeba sa Andyjem Murreyem, a u polovini sa Rafaelom Nadalom, tako da sada njihov dio žrijeba izgleda dosta prohodnije.
To je prvi put od 2007. godine da jedan od prva tri nosioca ispadne već na startu – tada to i nije bila tolika senzacija jer je ispao Andy Roddick, koji na šljaci nikada nije bio vrhunski igrač, dok je Wawrinki šljaka omiljena podloga.
Eliminacijom Švajcarca Jim Courier ostaje posljednji čovjek koji je iste godine (1992) osvojio Australian open i Roland Garros.
Garcia-Lopez će se u drugoj rundi sastati sa Francuzom Adrianom Manarinom, a u toj četvrtini žrijeba od nosilaca su još u igri Fabio Fonini, Feliciano Lopez i Gael Monfils.