Svako Svjetsko prvenstvo nas počasti jednom „grupom smrti“, a takva je Grupa D na predstojećem Mundijalu u Brazilu. Tri od četiri reprezentacije u ovoj skupini su bivši osvajači pehara prvaka svijeta, ali će se jedna od te tri selekcije morati oprostiti od ovog turnira nakon grupne faze.
Krenut ćemo sa reprezentacijom
Urugvaja, osvajačem prva dva održana prvenstva svijeta. Od tada (1930. i 1950, kada je Brazil i posljednji put bio domaćin Mundijala) najbolji rezultati Nebesko-plavih su bila tri 4. mjesta (1954., 1970 i 2010.). Prije četiri godine u Južnoafričkoj Republici su u borbi za 3. mjesto poraženi od Njemačke sa 3-2.
Urugvajci su nastup na SP-u morali tražiti kroz play-off jer su u južnoameričkim kvalifikacijama završili tek na 5. mjestu. Ipak, u doigravanju su lako savladali Jordan sa 5-0 i tako došli do svog dvanaestog nastupa na ovom turniru.

Selektor Oscar Tabarez će biti najstariji selektor na predstojećoj smotri, kao i čovjek sa najdužim stažom od svih trenera. 67-godišnjak je na klupu Urugvaja sjeo još 2006. godine, a to mu je drugi mandat jer je od 1988. do 1990. godine također vodio ovu reprezentaciju.
Ovaj čovjek je zaslužan i za ponovno uvođenje urugvajske osobine „garra“ (doslovni prijevod je kandža). „Garra“ je zapravo duhovno uvjerenje da su oni jači od svojih protivnika, kako tehnički, tako i mentalno.
Ovako izgleda njihov širi spisak od 25 igrača: Fernando Muslera, Martin Silva, Rodrigo Munoz; Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Sebastian Coates, Martin Caceres, Jorge Fucile; Alejandro Silva, Alvaro Gonzalez, Alvaro Pereira, Walter Gargano, Egidio Arevalo Rios, Diego Perez, Sebastian Eguren, Cristian Rodriguez, Gaston Ramirez, Nicolas Lodeiro; Luis Suarez, Edinson Cavani, Abel Hernandez, Diego Forlan i Christian Stuani.
Po kladionicama najveći favorit ove grupe je
Italija, četverostruki osvajač titule prvaka svijeta. Druga najuspješnija nacija na ovom takmičenju ne nosi dobre uspomene sa prošlog Mundijala u Južnoafričkoj Republici.
Naime, kući su se vratili bez ijedne pobjede, a u grupi su završili kao posljednji, iza Paragvaja, Slovačke i Novog Zelanda, iako su u Afriku došli kao aktuelni prvak svijeta! Ipak, na dva prethodna fudbalska turnira (EP i Kup konfederacija) su odigrali poprilično dobro i na kraju osvojili 2., odnosno 3. mjesto.
Azzurri su bez većih problema osigurali kartu za Brazil nakon što su u evropskim kvalifikacijama završili kao prvi u grupi B, bez ijednog poraza.

Selektor Cesare Prandelli je na preliminarni popis uvrstio čak sedam napadača, a ovako izgleda njegov spisak od 30 igrača: Gianluigi Buffon, Mattia Perin, Salvatore Sirigu; Ignazio Abate, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Matteo Darmian, Mattia De Sciglio, Christian Maggio, Gabriel Paletta, Manuel Pasqual, Andrea Ranocchia; Alberto Aquilani, Antonio Candreva, Daniele De Rossi, Claudio Marchisio, Riccardo Montolivo, Thiago Motta, Marco Parolo, Andrea Pirlo, Romulo, Marco Verratti; Mario Balotelli, Antonio Cassano, Alessio Cerci, Mattia Destro, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne i Giuseppe Rossi.
Prandelli je najavio kako će se fokusirati na tri formacije: 3-5-2, 4-3-1-2 i 4-5-1, a bivši trener Fiorentine ima veliku dilemu što se tiče glavnog centarfora. Naime, Mario Balotelli iza sebe nema uspješnu sezonu, dok je izuzetno kvalitetni Giuseppe Rossi propustio veliki dio sezone zbog povrede i tek se početkom maja oporavio odigravši tri utakmice za Fiorentinu i pritom zabivši dva gola. Sa druge strane, tu je i Ciro Immobile, najbolji golgeter Serije A.
Ko god se bude našao u startnoj postavi, Prandelli će sigurno biti kritovan od strane italijanske javnosti, a o svakom njegovom komentaru će se pažljivo raspravljati.
Nikad mlađa
Engleska na ovaj turnir dolazi sa nikad manjim očekivanjima od javnosti. Ostaje da se vidi da li će im manjak pritiska pomoći da barem nastave ponosnu tradiciju - samo dvaput nisu uspjeli proći u drugi krug takmičenja, 1950. i 1958. godine.
Gordi Albion se, poput Italije, bez većih problema plasirao na svoje 14. Svjetsko prvenstvo. U grupi H su završili kao prvoplasirani, bez poraza. Ne pamte po dobrom prošli Mundijal jer ih je u osmini finala zaustavila Njemačka sa 4-1, no moglo je biti drugačije da je onaj čuveni gol Lamparda bio priznat.

Selektor Roy Hodgson je odabrao ova 23 igrača za Brazil: Fraser Forster, Ben Foster, Joe Hart; Leighton Baines, Gary Cahill, Phil Jagielka, Glen Johnson, Phil Jones, Luke Shaw, Chris Smalling; Ross Barkley, Steven Gerrard, Jordan Henderson, Adam Lallana, Frank Lampard, James Milner, Alex Oxlade-Chamberlain, Raheem Sterling, Jack Wilshere; Rickie Lambert, Wayne Rooney, Daniel Sturridge i Danny Welbeck.
Engleska u vitrinama ima jedan pehar prvaka svijeta, a on datira još iz 1966. i prvenstva održanog u njihovoj domovini. Od tada pa sve do danas, najbolji rezultat im je polufinale iz 1990. i tada su zauzeli 4. mjesto.
Veliki autsajder u ovoj grupi je reprezentacija
Kostarike. Vjerovatno i najtalentovanija generacija Kostarike u historiji nije imala sreće sa žrijebom pa će, ukoliko se ne desi ogromno iznenađenje, takmičenje završiti u grupnoj fazi.
Ovo će im biti četvrto učešće na Mundijalima, a u debitantskom nastupu su ostvarili i najbolji rezultat. Los Ticosi su 1990. u Italiji dogurali do osmine finala, nakon što su u grupnoj fazi bili bolji od Švedske i Škotske. Ipak, tu im se ispriječila Čehoslovačka, koja je slavila sa 4-1.
2002. i 2006. godine su takmičenje završavali u grupnoj fazi, mada su u Japanu i Južnoj Koreji bili odlični te su zbog lošije gol-razlike od kasnijeg polufinalista Turske ostali bez drugog kruga takmičenja.

Tvorac ove generacije je Jorge Luis Pinto, kolumbijski trener kojem je ovo drugi mandat na klupi Kostarike. Prvi put je dobio otkaz tokom kvalifikacija za SP 2006., no sada je on najzaslužniji za najtalentovaniji tim ove centralnoameričke reprezentacije. Ipak, veliki hendikep će biti izostanak Bryana Ovieda, fudbalera Evertona, koji je slomio nogu u meču FA Cupa u januaru.
Ovako izgleda Pintov preliminarni spisak igrača: Keylor Navas, Patrick Pemberton, Daniel Cambronero, Esteban Alvarado; Johnny Acosta, Giancarlo Gonzalez, Michael Umana, Oscar Duarte, Waylon Francis, Heiner Mora, Junior Diaz, Christian Gamboa, Roy Miller, Kendall Waston; Celso Borges, Christian Bolanos, Esteban Granados, Michael Barrantes, Yeltsin Tejeda, Diego Calvo, Jose Miguel Cubero, Carlos Hernandez, Ariel Rodriguez, Hansell Arauz; Alvaro Saborio, Bryan Ruiz, Joel Campbell, Randall Brenes, Marco Urena i Jairo Arrieta.
Kostarika je izborila svoje četvrto prvenstvo poslije kvalifikacija u CONCACAF zoni gdje su završili na ugodnom 2. mjestu iza SAD-a, a mogu se pohvaliti i najboljom odbranom jer su primili tek sedam golova iz deset utakmica.
Sve u svemu, očekuju nas veoma interesantne utakmice gdje ćemo, nažalost, već u grupnoj fazi ostati bez jednog bivšeg prvaka svijeta. Italija i Urugvaj su favoriti na papiru, ali rasterećena Engleska sa dosta talentovanih mladića itekako može poremetiti planove reprezentacijama koje međusobno dijele šest osvojenih Mundijala.
Raspored utakmica:
14. juni, Fortaleza, 21:00: Urugvaj - Kostarika
14. juni, Manaus, 01:00: Engleska - Italija
19. juni, Sao Paulo, 21:00: Urugvaj - Engleska
20. juni, Recife, 18:00: Italija - Kostarika
24. juni, Natal, 18:00: Italija - Urugvaj
24. juni, Belo Horizonte, 18:00: Kostarika - Engleska