907
A GDJE JE CRISTIANO? Pele, Ronaldo, Messi, Maradona, Zidane... Kakva imena na popisu, ali niko nije uspio...

DOSADAŠNJI MUNDIJALI

0

Na dosadašnjih 20 svjetskih prvenstava niti jedan nogometaš nije uspio dva puta osvojiti nagradu za najboljeg igrača turnira. Najbliži tome da dva puta postane najboljim igračem Svjetskog prvenstva bio je legendarni brazilski napadač Ronaldo koji je Zlatnu loptu osvojio 1998. u Francuskoj, a korak do nagrade bio je i četiri godine kasnije u Japanu i Južnoj Koreji.

ronaldo-ronaldinho

Ronaldo je nagradu osvojio 1998. godine na prvenstvu na kojem je Brazil bio drugi iza Francuske, dok je četiri godine kasnije usprkos brazilskom slavlju Zlatnu loptu osvojio golman njemačke selekcije Oliver Kahn.

Brazil je na tom prvenstvu osvojio prvo mjesto, Ronaldo je bio najbolji strijelac turnira s osam golova, postigao je oba gola u finalu, ali je nagrada pripala Kahnu koji je Elf dovukao do finala. U sadašnjem se obliku Zlatna lopta dodjeljuje od SP-a u Španiji 1982. godine, kada je najboljim igračem proglašen Italijan Paulo Rossi.

Lionel Messi bio je najbolji igrač prošlog prvenstva, a da li to isto može ponoviti u Rusiji i ispisati historiju saznat ćemo sredinom narednog mjeseca.