Kraj studenog je pred nama, a više nema reprezentativnih okupljanja tako da znamo i konačni poredak reprezentacija za studeni. Hrvatska je svladavši Grčku u play-offu skočila za jedno mjesto i sada je 17.
Na samom vrhu nije bilo promjena te je prvih pet reprezentacija ostalo isto. Njemačka ima svega 12 bodova više od Brazila, treći je europski prvak Portugal koji ima gotovo 200 bodova manje od Njemačke, ali samo bod više od četvrte Argentine. Peta je ostala Belgija.
Španjolska je preskočila Poljsku, ali Furiji to neće značiti previše budući da je bila iza Poljske prilikom određivanja jakosnih skupina za Svjetsko prvenstvo, te će se 1. prosinca u ruskom Kremlju, na ždrijebu skupina za Sp, naći u drugom bubnju, a Poljska u prvom.
U prvih 10 skočila je i Švicarska, dok je Francuska pala za dva mjesta. Posljednja reprezentacija u najboljih 10 je Čile, koji neće ni vidjeti Rusiju.
Ukupni poredak za studeni 2017. možete pronaći OVDJE.
Ipak, najzanimljivija „vijest“ nakon objavljivanja FIFA-inog renkinga za studeni svakako je povijesni uspjeh reprezentacije Palestine koja je prvi puta završila ispred Izreala. Palestina je ostvarila svoj najbolji renking u povijesti te je trenutno 82. na FIFA-inoj ljestvici, dok je Izrael pao za čak 16 mjesta i drži 98.
Iako se radi o azijskoj državi, Izrael se od 1991. natječe pod okriljem UEFA-e. Doduše, Izrale je sudjelovao u europskim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1982., a za sljedeća dva prvenstva (1986. i 1990.) natjecao se u kvalifikacijama Oceanije, nakon što je 1974. izbačen iz azijske krovne nogometne organizacije zbog neprijateljskog odnosa sa susjednim muslimanskim zemljama.
Iako su Izraelci sudjelovali na tek jednom velikom natjecanju, onom 1970., posljednjih su desetljeća bili ozbiljni konkurenti za osiguravanje, ako ništa drugo, play-offa za velika natjecanja, često završavajući treći u svojim kvalifikacijskim grupama. Recimo, 2008. Izrael je u jednom trenutku bio rangiran kao 15. reprezentacija svijeta!
Međutim, kvalifikacije za Rusiju 2018. učinile su svoje i Izrael je završio na četvrtom mjestu, iza Španjolske, Italije i Albanije, sa samo 12 bodova iz 10 utakmica, od kojih je pola zaradio protiv Lihtenštajna. Neigranjem prijateljskih utakmica u studenom Izraelci su izgubili dodatne bodove i stigli na prag ispadanja iz top 100 svjetskog nogometa.
S druge strane Palestina ne zna za poraz od ožujka 2016., kada je u kvalifikacijama za SP izgubila od Ujedinjenih Arapskih Emirata 0:2. Od tada su odigrali 11 utakmica u kojima imaju osam pobjeda i svega tri remija u prijateljskim dvobojima.
U kvalifikacijama za Azijski kup drže prvo mjesto svoje skupine s maksimalnim učinkom nakon 5 kola i gol razlikom 25:2, a u posljednje dvije utakmice protiv Butana i Maldiva imaju gol razliku nevjerojatnih 18:1. Uz sve to imaju najveći niz uzastopnih pobjeda na svijetu (šest) nakon Njemačke i Španjolske (sedam). Ok, protivnici s kojima je Palestina igrala ne mogu se usporediti s onima od Njemačke ili Španjolske, ali ovaj podatak ne može osporiti nevjerojatni napredak palestinskog nogometa u posljednjih gotovo dvije godine.
Iako FIFA-in renking ne označava realno stanje kvalitete nogometne reprezentacije, ipak pokazuje u kakvoj se formi pojedina reprezentacija nalazi i njene rezultate u posljednje četiri godine. Iako je izraelska liga i dalje na puno višem nivou od palestinske, i iako Izraelci imaju puno modernije i sofisticiranije uvijete za rad od svojih susjeda i geo-političkih neprijatelja, ovo je još jedan primjer i dokaz kako siromašniji uz volju, trud i, na posljetku, talent mogu završiti ispred bogatih.